Haberler / Blog


Betonun mekanik özelliklerini mikroküreler iyileştirebilir

Betonun mekanik özelliklerini mikroküreler iyileştirebilir
25 - Ekim - 2018

Betonun kalitesi için mikroküreler, yeni yapı malzemeleri araştırmalarında gelinen son noktalardan biri olarak gündeme gelmeye başladı. Mikroküreler hali hazırda üzerinde çalışılmaya devam edilen nanoteknolojik kristalize malzemelerdir.

 

ABD’de mikro küreler üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar, betonun gücünü artırabilecek ve çevresel zararlı etkilerini azaltabilecek bir çalışma yaptılar. Çalışma sonucunda mikron boyutlu kalsiyum silikat kürelerini geliştirdiler.

Beton hali hazırda dünya çapında en çok kullanılan sentetik malzemedir. Bununla birlikte daha verimli hale getirilmesi ve iyileştirilmesi oldukça faydalı olabilir. Bu konuda Rice Üniversitesi’nde(ABD) malzeme bilimi ve nano-mühendislik profesörü olan Rouzbeh Shahsavari ve yüksek lisans öğrencisi olan Sung Hoon Hwang mikroküreler hakkında bir çalışma yayınladılar. Bu çalışmada mikrokürelerin,  nano ölçekli olup çekirdeğin etrafında sıvı bir karışım halinde oluşturulduğunu açıklıdı.

Bu küreler, betonda kullanılan en yaygın bağlayıcı olan Portland. çimentosuna göre daha iyi mekanik özelliklere (dayanıklılık, sertlik, elastikiyet ve dayanıklılık) sahip katı maddeler oluşturmak için birleştirilebilir. Yazarlar, maliyetlerinin düşük olduğunu ve üretiminin çimentodan daha az enerji gerektirdiğini belirtmektedir.